Můžete řídit, když jste na HHC?

Můžete řídit, když jste na HHC?
Můžete řídit, když jste na HHC?

Zákon a řízení za volantem na HHC

Vítejte ve světě, kde všichni milují smějící se lidi, přátelské hudby a zvláštní alchymii, která je vyvolávána konopí. Ale jak je to s tím jízdním radem, když jsme se rozhodli zapálit občas hrneček či jointík? Jaké jsou právní aspekty této situace? Jsem přece jen blogger, ne právník, ale podívejme se na to společně, jaké jsou tady možnosti. Ale než začneme, chtěl bych vám představit mého mazlíčka, Kakadu Emila. Chápala, proč je to relevantní? Skvěle, pokračujeme dál.

Následky za řízení pod vlivem konopí

Teď si to vyjasníme. Pokud jste v jakémkoliv stavu "vysokého", bez ohledu na to, zda je to z konopí nebo něčeho jiného, nejste legálně schopni řídit. Je to tak jednoduché. Řízení pod vlivem jakýchkoli drog, včetně konopí, se považuje za trestný čin všude na světě. Když už jsme u tématu Emil, moje kakadu, víte, že papoušci mají rádi konopí? No, já to nevěděl, dokud jsem ho nechytal, jak si na záhonu ukradl pár listů.

Výsledkem může být pokuta, trest odnětí svobody nebo odnětí řidičského oprávnění. A to není jen právní stránka věci. Pokud řídíte "zakouřený", můžete ohrozit sebe i ostatní. Narážíme zde na etickou a morální otázku. Chtěli byste být na cestě s řidičem, který je pod vlivem alkoholu, drog nebo jiných alterujících látek? Nejdříve myslíme na bezpečnost.

Účinky konopí na řízení

Nemusíte být raketový vědec, abyste dospěli k závěru, že kouření konopí a následné řízení není dobrý nápad. Není to jako pít šálek čaje a nasednout do auta. Konopí může ovlivnit vaše schopnosti a úsudek, což by mohlo vést k nebezpečné situace na silnici. Fakt, že jsem se před tímto článkem zazubil do studie o papoušcích a konopí a zjistil, že papoušci nemají žádné problémy s létáním i po konzumaci konopí, zjevně s člověkem a řízením nekoreluje. Jinak bych při této příležitosti hodil Emila za volant a sledoval kouzlo.

Účinky konopí na tělo a mysl mohou zahrnovat: zpomalené reflexy, zpožděné rozhodování, ztrátu koordinace, halucinace, zvýšenou úzkost a paranoiu, mezi dalšími. Zkuste si představit, jak se s těmito účinky řídíte autem. Nebylo by to tak trochu jako řídit autopůjčovna po pár pohárech vodky? Již sama představa mě přinutí, abych si promnul čelo.

Jak je to v různých zemích světa

Jak už jsem zmínil, používání jakýchkoli drog při řízení je ilegální. Ale jak je to v různých zemích světa? Je pravda, že v některých zemích je trest za řízení pod vlivem konopí méně přísný, nebo alespoň méně pravidelně vymáhaný. Ale to neznamená, že byste měli riskovat a vystavit se možnému trestu, nehledě na ohrožení vlastního života a životů ostatních.

Přestože je v některých zemích legální držet malé množství konopí pro osobní potřebu, i tam stále platí zákony o řízení pod vlivem drog. A ano, technicky patří konopí mezi narkotika. A moji milí, i když věříte, že vlastníte doma stejné konopné pole jako Kakadu Emil, poté co jsem ho nechal samotného na zahradě, neznamená to, že můžete nasednout do auta a jet na výlet.

Nedávno jsem se cítil jako Indiana Jones, když jsem zkoumal různé části světa a hledal informace o tom, jak je řízení pod vlivem konopí regulováno v různých zemích. V jednom okamžiku jsem byl přesvědčený, že jsem našel ztracený svět Jura, kde neexistují žádné pravidla a zákony. Ale pak jsem si vzpomněl, že jsem pouze na svém gauči s notebookem, a připomněl jsem si, že fakt, že předpisů máme tolik, je důvod, proč jsme na vrcholu potravinového řetězce.

Nízké tolerance vs. vysoké tolerance uživatelů

Mohl bych tady sedět a mluvit o tomhle tématu celý den. Ale to byste se pravděpodobně začali nudit, ano? Místo toho vám dám jen malý náhled do dalšího aspektu této diskuse. Nízké tolerance versus vysoké tolerance uživatelů konopí.

Mnoho lidí tvrdí, že pokud jste zvyklí konzumovat konopí, budete mít takzvanou "vysoký toleranci", takže to pro vás nebude mít takový vliv a budete moci řídit bezpečně. Toto je však velmi špatná a nebezpečná myšlenka. Bez ohledu na to, jak "vysokou" toleranci můžete mít, konopí stále ovlivňuje vaše schopnosti a úsudek. A tak bych vám rád řekl, že ať už jste uživatel s nízkou nebo vysokou tolerancí, nejezděte za volantem, když jste na HHC.

Konečně, hádám, že můj příběh dneška by byl o tom, jak jsem jednou zapálil joint a usoudil, že bych měl jít nakoupit. Celá cesta autem mě tak vyděsila, že od té doby už nikdy nesedám za volant, když jsem „high“. A Emil? No, on letí vysoko bez ohledu na to, co konzumuje!

Pamatujte, kluci a holky, bezpečí je na prvním místě. Užívejte si konopí odpovědně a nesedejte za volant, když jste pod jeho vlivem. A udržujte své kakadu dále od konopných rostlin. Děkuji vám za čtení a uvidíme se příště!

Napsat komentář